Stamp Exchange Rules

Discussion in 'Announcements & Rules' started by Peter T Davis, Jan 9, 2012.

 1. Peter T Davis

  Peter T Davis Administrator Moderator

  zararina and steve logan like this.
 2. Peter T Davis

  Peter T Davis Administrator Moderator

  We've re-opened the reply to threads in the buy/sell/trade area. I believe we've gotten to the root of the problem and that it is no longer necessary to restrict replies. Please contact me if you have any questions.
   
 3. rega

  rega New Member

  I would like to draw your attention to;
  Two Pence Blue SG4/6 on the Auction Listing.
  Do you condone this sort of behaviour?
  One member described a perfectly good stamp as damaged and I responded by assuming he was being sardonic.
  The monitor blames me.
  When I explained my opinion on how a forum should work he tells me it is a private dictatorship.
  If I cannot say what I like in an open forum, what can I say?
  It would have to be a very complex set of rules if we are not allowed to be open.
  How did you choose this individual to represent you?
  Am I even allowed to ask these questions?
  What are you hoping to achieve with this 'forum'?
   
 4. Having just read the thread in question, no offense is intended, but rega it appears you (1) are very easily offended, and (2) are perceiving persecution where none exists.

  Instead of exploding in a fit of ire, perhaps you could have asked the person who criticized your stamp where he saw the damage. Flying off the handle at the first sign of adverse opinion doesn't go over well.

  Ranting away at a moderator goes over even worse...
   
 5. AceOfHype

  AceOfHype New Member

  An absolutely great feature to the site!

  Thanks for all the hard work you have put, and are currently putting in to the feature!

  Great work, thank you!
   
 6. stilb

  stilb New Member

  Hey Pete, how can we get things moving on here?
   
 7. Don

  Don New Member

 8. tu7

  tu7 Well-Known Member

  Peter,
  I posted a couple of links today to other profit making sites and then afterward wondered if I was infringing any rules by doing so. My only motive was to provide information to other members I have no financial stake in either company. If this is something you do not wsh to see please let me know and I will not do it again.
   
 9. Peter T Davis

  Peter T Davis Administrator Moderator

  Doesn't seem to be a problem. Even if it's a commercial site, I actually encourage everyone to post about their favorite dealers.
   
 10. tu7

  tu7 Well-Known Member

  Thanks Peter, you are so laid back for an administrator, I mean this in a nice way.
   
 11. Sarahrtw

  Sarahrtw Active Member

  We're not here to be tyrants. If you, or anyone, did something you shouldn't, we'd just give a heads up. That's how the board is kept fun and friendly.
   
 12. tu7

  tu7 Well-Known Member

  I have a confession to make here, I joined another club a bit back and they were so rule filled it sort of left an impression on me.
   
 13. JOAO ALBERTO

  JOAO ALBERTO New Member

  Hi, Peter.
  I´ve tried to open your link, to read about the Exchange Rules, but I wasn´t able to do it, I received an error message. Is there another way to acess the rules page?
   
 14. Peter T Davis

  Peter T Davis Administrator Moderator

  You're right, the link is dead. I'll have to fix it up. The rules are quite simple though, mostly pertaining to keeping the language clean.
   
 15. Sarahrtw

  Sarahrtw Active Member

  As Peter says, we are really laid back here. Just keep language clean, respect other's opinions and try to avoid politics and you'll be fine. If you misstep by mistake, someone will let you know. :)
   
 16. MStory

  MStory New Member

  Thanks for the clarification! I was looking for the 'rules' too. It's nice to see such a welcoming and friendly environment, especially for a newbie like me.
   
 17. Amir King

  Amir King Member

  The rules seem pretty easy going and laid back. It seems like a fun community where like minded people can come together. I hope I can make friends and start my stamp collecting journey pretty soon. I will test the waters first and do some research to see which stamps are in demand the most before I spend any money.
   
  zararina and Steve Robinson like this.
 18. Steve Robinson

  Steve Robinson Moderator Moderator

  You might find that it is more fun to simply collect something that you like unless of course you are intent on starting a business
   
  zararina likes this.
 19. vatrecia

  vatrecia New Member

  I am so glad I came on board with you guys, in this particular forum.
  I do feel the love here, very informative information to take in on a daily basis.
   
 20. kicvaotoun

  kicvaotoun New Member

  Vedoucím negativním aspektem v tomto kabátu, podobným téměř každému řešení Arc 'teryx, by byla cenovka. Je to opravdu utracené. Přestože vidíme, že to je navíc způsob, jakým má zboží Arc' teryx, dostanete, co kryješ ; to je docela krásné kromě pečlivě předmět vyzkoušeli předchozí k položce dříve napadnout tento držitele maloobchodního obchodu. Tyto atributy jsou obvykle na prodej mnohem jednodušší, ale velmi dobře padnou na kabát. Většina z nás, jako je například jiný nosič materiálu, tato šířka zasahuje do kapsy na prsa jean, což ji mění v jednoduchý materiál v sako Goose Foxe Bomber, který se připojuje k navrácení tohoto použití pomocí velmi dlouhého šplhadla. může to být něco jiného než vycpávky ve vlastní kapse jean, tento nosič je efektivním vzhledem, takže je to jednoduchý materiál kromě snadno se vycpávaného materiálu a navíc se ujistíte, že nevyčistíte nějaký příkop od jean kapsa na kabátě, protože jste si odřízli místo nějakého drsného ocelového škeble. Celkově je to Arc 'teryx opravdu dobré řešení, stejně jako předtím.

  Čím větší je dřevo nebo možná tato hromada, lidé míří ven, mnohem důležitější je to, co lidé berou k vám, kteří přicházejí spolu s pláštěm kanadské husy Borden Bomber, levné ceny těchto akcí berou v úvahu. Najít ideální nástroje kromě oblečení z hromádek je obvykle kritické, aby pomohlo mít skvělý čas, kromě zakrytého kabátu by byla změna týkající se vrcholu kromě předložení, oslavující kromě zranění. Snižte sortiment jerkinů převážně o nízkou hmotnost a navíc k zabalení na pomoc těžkým nákladním parkům. V tomto konkrétním průzkumu většina z nás souhlasí s tímto technologickým světlem v hmotnostním typu. Tento jerkin v tomto konkrétním průzkumu je obvykle dobrým samostatným teplem určeným pro méně závažné části světa, včetně spg kromě sklouznutí z bundy Canada Goose Calgary sladké nebo možná docela rychlé dny s mlhavým severním břehem. Budou také pracovat na izolačním potahu určeném pro lehké cvičební aktivity, které mají co do činění se zimními okolnostmi, takže Kanada Goose Wyndham Parka může být v prodeji na nějakém krycím kabátě s nepříznivými podmínkami. Tento průzkum se snaží pomoci vám vybrat správný kabát na vaše díla pomocí, ale pomoci lidem s nastavitelnou sazbou hypotéky a zároveň pomocí odborných znalostí posoudit trhnutí za vás, takže když budete kontrolovat maloobchodní řetězový řetěz.

  Většina z nás hodnotila většinu těchto trhlin z hlediska účinnosti, i když prodejní cena by mohla být klíčovým faktorem při vašem závěru, pro typ programu tímto způsobem místo, kde špičkové produkty mohou určitě splnit nebo překročit 600 USD. Efektivním způsobem využití důležitosti je obvykle přezkoumání žebříčku jakéhokoli kabátu získaného v Kanadě Goose Montebello Parka CG55 za prodej tohoto zkušebního postupu, který mu má pomoci prodat maloobchodní prodejní cenu. V případě, že položka získala nadřazené hodnocení a také nepřekoná jiné zabalení, uvědomíte si, že si koupíte hodnotu Canada Goose Heatherton Parka za prodej. Příkladem toho může být Feathered Good friends Eos, které často získaly největší hodnocení kromě vašich editorů „Rozhodnutí bllisa bundy dává, stále stojí obvykle přímo uprostřed hodnotového sortimentu.
   
Draft saved Draft deleted
Similar Threads: Stamp Exchange
Forum Title Date
Announcements & Rules Welcome to the Stamp Exchange Aug 6, 2011
Announcements & Rules Famous Doctors on Stamps Feb 14, 2019
Announcements & Rules Stamp Dealer Directory Guidelines Jul 21, 2014
Announcements & Rules Stamp Dealer Directory Jul 21, 2014

Share This Page